Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Gerbera in Kas 2030: "De groei blijft er goed in"

Op gezette tijden komt de BCO de gerberaproef in Kas 2030 bezoeken. Kas 2030 is opgezet als een demonstratieproject waarbij de emissie van CO2 (energie), water en nutriënten en gewasbeschermingsmiddelen geminimaliseerd wordt, met als stip op de horizon richting nul.

© Glastuinbouw Nederland

Kas 2030 Gerbera
De afdeling gerbera is uitgerust met drie onafhankelijk stuurbare scherminstallaties, full LED, dimbaar, met een maximum output van 200 µmol/m2.s en een actief ontvochtigingsysteem waarbij vocht op een koudeblok wordt gecondenseerd. Hierdoor kunnen ze de kas gesloten houden voor ontvochtiging. Dit is voelbaar en voorkomt latent warmteverlies. Insectengaas voorkomt de invlieg.

Warmtebeeldcamera's
De rotkoppenproblematiek proberen ze op een drietal manieren te tackelen. De actieve ontvochtiging moet het vocht afvoeren om te voorkomen dat het (micro)klimaat rond de bloemen te vochtig wordt en koude bloemen natslaan. Maar wat is nu de echte bloem- en meer nog de dauwpuntstemperatuur van de bloem en zelfs de bloemonderdelen? Daarvoor kijken ze met warmtebeeldcamera's, van hightech naar midtech om kosten bij praktijktoepassing in de hand te kunnen houden. Deze camera's geven hele kleurrijke beelden, maar de absolute temperatuur en vooral het bewegen van het gewas zijn dan altijd weer uitdagend om van het juiste plantonderdeel de dauwpuntstemperatuur te kunnen bepalen. Vision en beeldherkenning helpen om dit te automatiseren. Naast de bloemtemperatuur is ook de interne waterhuishouding van de plant van invloed op de waterstatus in de bloem.

Watergift en nutriënten
In de gerberateelt wordt veel watergegeven, 50 à 60% drain zijn geen vreemde getallen. Veel N geeft een wat weelderig blad en mogelijk zwakkere cellen. Het moment van water geven heeft best veel invloed op de waterstatus in de plant en daarmee weer op de druk op de cellen in de bloem. Maar waar liggen de grenzen wat betreft watergift en nutriëntenbehoefte van het gewas? Al deze onderwerpen haken via de plant in het kasklimaat en hoe zij het klimaat, watergift en voeding sturen, in elkaar. Allemaal met een energiecomponent. Deze onderwerpen zijn in de BCO-bijeenkomst ook allemaal besproken en heeft tot interessante discussies geleidt. En het gewas: de groei blijft er aardig in.

Bron: Glastuinbouw Nederland

Publicatiedatum: